Skip to main content

Ældrepleje

Ældrepleje

Ifølge Ældresagen vil der i de kommende år mangle omkring 25.000 social- og sundhedsmedarbejdere. Det er en alvorlig situation, som også rammer Gribskov Kommune – og jeg tøver ikke med at kalde det en krise, vi står overfor.

For socialdemokratiet i Gribskov er det er nærliggende at styrke en større ændret organisering af vores pleje. Ikke mindst en tid med indførelse af den nye ældrelov og sundhedsreform, er der fokus nye måder at organisere vores sundhed- og ældrepleje.

Vi stod fast da et flertal ønskede af sænke graden af uddannet medarbejdere i ældreplejen, det ønsker vi ikke, og vi vil kæmpe for at den beslutning ændres i den nye valgperiode, for vi skal i de kommende år fastholde og styrke en stabil og kvalificeret bemanding i hjemmeplejen. Hvis vi ikke gør det, går det ud over både medarbejdernes arbejdsmiljø og borgernes tryghed og livskvalitet. Ældreplejen er en grundlæggende velfærdsopgave, og når den kommer under pres, har vi som politikere pligt til at tage ansvar og handle.

Det igangværende arbejde i Gribskov med tværfaglige teams er et skridt i den rigtige retning. Det kan skabe bedre arbejdsvilkår, øget nærvær i ældreplejen, større trivsel for medarbejderne og dermed også mindske behovet for vikarer.

Vi skal sikre, at ældreplejen i Gribskov bygger på tryghed, kvalitet og respekt for både borgere og ansatte. Det kræver politisk vilje, ansvarlighed og investering i velfærd frem for nedskæringer.

 Sammen kan vi styrke vores fælles velfærd

Pia Foght Socialdemokratiet i Gribskov

 

Andre nyheder

Oprettet: 22. november 2025
Af hjertet tak for opbakningen og tilliden. Som vi omsætter til indflydelse i det nye byråd. Vi kæm…
Oprettet: 18. september 2025
Pressemeddelelse Socialdemokratiet i Gribskov: Et grønt og velfærdsorienteret budget for Gribskov…
Oprettet: 11. september 2025
Kulturhavnen i Gilleleje blev til i 2016 som et resultat af et stærkt lokalt ønske om at skabe et…
Oprettet: 8. september 2025
Kommuneplan med bred opbakning.  Jeg er meget tilfreds med, at vi i Socialdemokratiet kan bakke op…
Oprettet: 19. august 2025
Trivsel og rammer for vores skole Det glæder mig, at der bliver sat fokus på vores børns trivsel…
Oprettet: 4. marts 2025
  Det glade vanvid Vi sidder måbende og lamslåede i byrådet. Ja, sådan kunne je…
Oprettet: 13. februar 2025
Ansvar kræver handling – ikke passivitet Det Konservative Folkepartis indlæg om Bakkebo Plejecente…
Oprettet: 3. december 2024
Harmonisering af økonomiske vilkår mellem kommunale og private plejeudbydere Fra 2025 er det endel…
Oprettet: 21. november 2024
Faste Teams: En Sejr i Ældreloven Socialdemokratiet i Gribskov ser med stor tilfredshed, at faste…
Oprettet: 12. november 2024
Etagebyggeri i Gribskov kommune  Vi hører fra flere partier i Gribskov byråd, at de ikke ønsker et…